Excel Inflacja Podatki

Lokata 4% a inflacja 2%, do tego podatek Belki i tak przez kilka lat

Na ile w ogóle lokaty w dzisiejszych czasach są opłacalne? Czy jest sens na nich oszczędzać? Sprawdźmy to na powyższym przykładzie.

Lokata 4% inflacja 2%

Tak wysoko oprocentowanej rocznej lokaty w obecnym czasie ze świecą szukać. Co się zaś tyczy 2% inflacji, to podobnie jak w roku 2017, jest ona jak najbardziej realna. Zatem przyjęte założenia są trochę na wyrost. Ważne, abyśmy umieli to wszystko obliczyć.

PRZYKŁAD

Wpłacamy 10 tys.zł na lokatę roczną z oprocentowaniem 4%. Co roku dokonujemy jej wznowienia wpłacając nasz kapitał wraz z odsetkami. Na zakończenie każdej lokaty potrącony zostanie podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%. Zakładamy całkiem realną inflację na poziomie 2%. Jaki wpływ będzie miała inflacja na wynik tej inwestycji gdybyśmy oszczędzali przez 5 lat.

Zaczynamy od wyliczenia naszego kapitału na koniec inwestycji.

Czyli mamy nieco ponad 11 700 zł. Tylko że siła nabywcza złotówki trochę zmalała. Przyjrzyjmy się w takim razie inflacji i jej wpływie na nasz kapitał końcowy.

Wynik jak widać nie powala na kolana. Nasz całkowity zysk wyniósł 622 zł ponad inflacje. Co daje nam jedynie 1,22% średniorocznie czystego zysku. Niby niewiele, ale trzymając te 10 tys.zł w przysłowiowej skarpecie, po 5 latach ich wartość nabywcza zmalałaby do 9057 zł.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Zostaw komentarz