Emerytura Excel IKE

IKE. Jakim kapitałem muszę dysponować, by miesięcznie otrzymywać 1000 zł więcej do emerytury przez 15 lat? Zysk średnioroczny wariant 4% i 6%

W tym przypadku mamy do czynienia z produktem IKE, czyli Indywidualnym Kontem Emerytalnym. Charakteryzuje się on brakiem podatku od zysków kapitałowych przez cały czas oszczędzania, oraz w momencie wypłaty. Czyli czysty zysk 🙂

Ale przejdźmy do konkretów. IKE wraz z IKZE są typowymi produktami emerytalnymi, a co za tym idzie oferują nam systematyczne inwestowanie kapitału zakończonego wypłatą jednorazową lub w systemie ratalnym. Oczywiście interesuje nas w naszym przypadku tylko ta druga opcja. Część naszej inwestycji jest nam wypłacana co miesiąc, a pozostała nadal pracuje na tych samych zasadach i tak przez 15 lat.

Poniższe obliczenia i wykorzystane wzory można sobie przypomnieć sięgając do artykułu Ile muszę odłożyć, aby mieć 1000 zł więcej do emerytury przez 15 lat?

Dla zysku 4% nasz arkusz będzie się przedstawiać następująco:

Natomiast dla zysku 6%, będzie to wyglądać tak:

Podsumowanie

Jak widać, wybór odpowiedniego produktu do naszego planu emerytalnego ma niemałe znaczenie. Taka sama inwestycja poza IKE jest z każdą wypłatą pomniejszana o podatek Belki.

Dla wariantu 4% wystarczy nam jedynie 135 tys. zł, aby wygenerować nam 180 rat po 1000 zł. Natomiast dla 6% zysku to już tylko niespełna 120 tys.

 

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Zostaw komentarz